2018 yılı Şubat ayı kira artış oranı açıklandı!

2018 yılı Şubat ayı kira artış oranı açıklandı. Söz konusu oran TÜİK enflasyon verileriyle ortaya çıkıyor ve zam yapılabilecek en üst limiti belirliyor. Buna göre sözleşmesi bu ay sona erecek ev sahipleri, aldıkları kiraya en fazla yüzde 15,6 oranında zam yapabilecek.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

2018 yılı Şubat ayı kira artış oranı

Konutlarda 2018 yılı Şubat ayı kira artış oranı yüzde 15,6

Yeni Borçlar Kanunu kapsamında getirilen sınırlama ile ev sahibi kira bedeline istediği zammı yapamıyor. Ev sahipleri artık, ”Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi” yani ÜFE rakamlarına bağlı kalarak kira artışı yapabiliyorlar. ÜFE oranı her ay açıklanırken bu oranın üzerinde kiraya zam yapılamıyor. Öte yandan hesaplanan kira artış oranı, Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor. TÜİK verilerine göre 12 aylık ÜFE 2018 yılı ocak ayı itibariyle yüzde 15,6 olarak gerçekleşti. Buna göre kiraya yapılabilecek en yüksek zam da bu oranda olabilecek. Daha fazlası için mahkeme yolu açık.

Kira artışı nasıl hesaplanır?

Kira Bedeli: 1.000 TL
Kira Zam Oranı: yüzde 15,6
Zam Bedeli: 156 TL
Zamlı Kira Bedeli: 1156 TL

 

İşyerlerinde kira artışı nasıl yapılıyor?

Kiracılık hukuku gereğince, işyeri kira artış hesaplamalarında üretici fiyat endeksi zorunluluğu 2020 yılına kadar bulunmuyor. Buna göre, işyerindeki kiracıya sözleşmede belirtilen oranlarda zam yapılabiliyor.

Dövizle kiralarda artış nasıl yapılıyor?

Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, 5 yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamıyor.

5 yıl geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak bir değerlendirme yapılabiliyor.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*