2018 TEMMUZ KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu, enflasyon verilerini açıkladı. Veriler kira artış hesaplamalarında da üst sınırı belirlemesi açısından önemli. Peki 2018 yılı temmuz ayı kira artış oranı ne kadar oldu? TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranından daha düşük bir oranda zam yapmak mümkün mü? İşte 2018 Temmuz kira artış oranı ve kirayla ilgili aklınıza takıla her şey…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

2018 TEMMUZ KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU

2018 TEMMUZ KİRA ARTIŞ ORANI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranlarını açıkladı. Buna göre Üretici Fiyatları Endeksi son 1 yılda yüzde 16,5 oranında arttı. Kira artışında üst limiti belirleyen rakama göre 2018 Temmuz ayında ev sahibi kiracıdan en fazla 16,5 oranında zam isteyebilecek. Bu orandan daha yüksek zam istenmesi durumunda kiracı zammı kabul etmek zorunda olmayacak ve yeni kira bedeli mahkemece belirlenecek.

ZAMLI KİRA HESAPLAMA

2017 Temmuz-2018 Haziran arası 1.000 TL kira veren bir kiracı için yeni azami kira miktarı şu şekilde hesaplanacak;

Zamsız kira: 1.000 TL

Zam oranı: yüzde 16,5

Yeni kira: 1.000 x 1,165= 1.165 TL

KİRAYA ZAM NE ZAMAN YAPILIR?

Konutlarda kira bedeli oturmadan önce ödeniyor. Yani kiracı oturacağı ayın ücretini veriyor. Bu sebeple 2017 Temmuz ayının 5’inde bir evi tutan kişinin, 2018 yılının temmuz ayının 5’inde ödeyeceği kiraya zam yapması gerekiyor.

DÖVİZLE KİRAYA ZAM YAPILIR MI?

Dövizle ödenen kiralarda ise Borçlar Kanunu’na göre 5 yıl içerisinde artış yapılmıyor. Döviz ile belirlenen kira sözleşmelerinde 5 yıl sonra yapılacak artışta tarafların anlaşamaması durumunda yine mahkemeler devreye giriyor.

EV SAHİBİ KİRAYA NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

Ev sahibi-kiracı ilişkisi Borçlar Kanunu’na göre düzenleniyor. Buna göre konut kiralarının artışında yasal bir sınırlama bulunuyor. Ev sahibi, konutun kirasına, 12 aylık ÜFE ortalamasını geçmeyecek bir oranda zam yapabiliyor. Bu oranın altında zam ev sahibi-kiracı anlaşmasına bağlıyken, bu oranın üzerinde bir zam talebinde bulunulamıyor.

İş yeri ve ofis kiralamalarında ise yasal bir sınır bulunmuyor. Kira artış oranı, kiracı ile mal sahibi arasında imzalanan sözleşmede belirtiliyor. Ofis ve iş yeri kiralarındaki artış sözleşmede yer alan maddelere göre belirleniyor. Ancak iş yeri kiralarına da 2020 yılından itibaren ÜFE sınırlaması getirilecek.

KİRA ARTIŞINDA UZLAŞMAZLIK DURUMUNDA NE YAPILACAK?

Kiracı ve ev sahibi arasındaki ilişki, Türk yasalarına göre Borçlar Kanunu’nda yer alıyor. Borçlar Kanunu’na göre, kira zammının belirlenmesine ilişkin anlaşmazlık durumunda sorun mahkeme tarafından çözülüyor. Eğer ev sahibi davayı yeni dönem başlamadan 30 gün önce açmamış ise veya kiracıya kira bedelinin artırılacağına ilişkin yazılı bildirimde bulunmamış ise, mahkemece belirlenecek kira bedeli mahkeme kararı sonrası için geçerli oluyor.

Ancak kira sözleşmesinde, yeni kira döneminde kira bedelinin artırılacağına ilişkin bir hüküm varsa, ev sahibi ne zaman dava açarsa açsın mahkemece belirlenecek kira bedeli, yeni dönemin başlangıcından itibaren uygulanıyor.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*