2018 Nisan ayı kira artış oranı yüzde 15,35 oldu

2018 Nisan ayı kira artış oranı belli oldu. Ev sahipleri, sözleşmesi nisan ayında sona eren kiracıların kirasına yüzde 15,35 oranında zam yapabilecek.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

2018 Nisan ayı kira artış oranı açıklandı

2018 Nisan ayı kira artış oranı yüzde 15,35

TÜİK Mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,54 oranında yükseldi. Böylece 2018 yılı içerisindeki artış yüzde 5,29 olarak gerçekleşmiş oldu. Kira zamlarını etkileyen on iki aylık ortalama artış ise yüzde 15,35 olarak gerçekleşti.

Buna göre 2018 Nisan ayı kira artış oranı yüzde 15,35 oldu.

2018 Nisan ayında kiralar ne kadar artacak?

Ev sahipleri sözleşmesi 2018 yılı Nisan ayında dolan kiracılarından yüzde 15,35 oranında zam yapmalarını isteyebilecek. Bu durumda 2018 yılı Mart ayında 1000 TL kira veren bir kiracının kirası, 2018 yılı Nisan ayında en fazla 1153,5 TL olacak.

Ev sahibi ÜFE’den daha yüksek zam isteyemez

Kiraya, en fazla 12 aylık ÜFE oranında zam yapılabilmesi kanunda yer alan bir madde değil. Bu fiili durum, Yargıtay içtihatlarına dayanıyor. Ev sahipleri kiracılarından, TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık ÜFE oranından daha yüksek bir oranda zam isteyemiyor. Ev sahibinin daha yüksek oranda zam istemesi durumunda kiracılar bu zamma itiraz etme ve dava açma hakkına sahip.

ÜFE oranında artış hükmü 5 yılı dolan sözleşmeleri kapsamıyor

“En fazla 12 aylık ÜFE oranında artış yapılabilir ” ilkesi, 5 yılı dolan sözleşmeleri kapsamıyor. 5 yıl sonunda taraflar yeni kira miktarı konusunda anlaşamazsa, konu mahkemeye taşınıyor. Mahkeme, emsal kira bedelleri, kiralanan mülkün durumu ve enflasyonu dikkate alarak yeni kira miktarını belirliyor.

Dövizle kiralarda artış nasıl oluyor?

Sözleşmeye göre kira bedelinin dövizle ödendiği durumlarda ise ÜFE oranında zam yapma hükmü geçerli olmuyor. Sözleşmede aksi bir durum belirtilmediyse, ilk 5 yıl kira miktarı artırılmıyor. 5 yıl geçtikten sonra taraflar kira bedelinde anlaşamazsa,  mahkeme emsal kiralar ve döviz kurunda yaşanan değişiklikleri de göz önünde tutarak kira miktarını belirliyor.

ÜFE oranı iş yerlerini bağlamıyor

Konut ve iş yerindeki kiracılara yapılan zam hesaplamaları farklı şekillerde hesaplanıyor. Konutlarda kiracıya kanunen en fazla 12 aylık ÜFE oranında zam yapılabilirken, iş yerlerinde kiracıya sözleşmeye bağlı kalma şartı ile istenilen oranlarda zam yapılabiliyor. İş yerindeki kiracılar için en fazla ÜFE oranında zam yapabilme zorunluluğu 2020 yılı itibari ile geçerli olacak.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*