2018 İmar affı ne zaman çıkacak ?

İmar affı ne zaman çıkacak sorusu cevabını buldu. Hükümet kaçak yapılara ceza kesilmesini engelleyen İmar Barışı düzenlemesini meclisten geçirdi. Buna göre kaçak yapıla iskan ve kat mülkiyeti alacak, ceza kesilemeyecek, yıkılamayacak. Yasada tek istisna İstanbul Boğaziçi Öngörünüm bölgesi… Düzenlemenin imar affından tek farkı, arsanın imarının değişmiyor olması. Yani mevcut bina yapılmış haliyle kabul ediliyor ancak yenisi yapılacağı zaman, mevcut hali dikkate alınmayacak.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

2018 İmar affı ne zaman çıkacak ?

İmar affı ne zaman çıkacak?

İmar affı ne zaman çıkacak sorusu artık geride kaldı. Hükümet her ne kadar “imar affı değil, imar barışı” dese de halktaki algısıyla imar affı meclisten geçti. Uygulama ise kısa sürede başlayacak.

 

İmar affıyla imar barışı arasında ne fark var?

Peki hükümetin ısrarla belirttiği imar affı ile imar barışı arasında ne fark var?

İmar affıyla mevcut yapılar, bulundukları haliyle imar edilmiş oluyor. İmar barışında ise bulundukları hal tescilleniyor ancak imarı değişmiyor.

Peki bu nasıl bir sonuç doğurur?

Mesela 3 kat imarı olan bir yerde 5 katlı bir ev yapıldığını düşünelim. Yani 2 kat kaçak. Ancak 2 kat kaçak olduğu için bina imara aykırı yapılmış durumda. Yani hiçbir dairenin iskanı yok. Normalde kaçak yapının yıkılması gerekli ve yıkımı yapmayan belediye başkanları da suçlu durumunda. Kentsel dönüşüm açısından da imarı daha az olduğu için büyük bir sıkıntı var.

İmar affı olsaydı, binanın yapıldığı arsanın imarı mevcut yapıya göre değişecekti. Böyle kentsel dönüşüm ile aynı evi yıkıp yeniden yapmak mümkündü.

Halbuki imar barışı ile ev mevcut haliyle tescillense de arsanın imarı değişmiyor.

Evet binanın tescillenmesi, kaçak bölümlerin sahiplerinin de haklarının kentsel dönüşümde korunması anlamına geliyor. Ancak arsanın imarı değişmediğinden, yıkılacak 5 katlı evin yerine 3 katlı bir ev yapılması gerekiyor. Bu da imar barışının kentsel dönüşüme etkisinin sanıldığı kadar yüksek olmayacağını gösteriyor.







Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*