1 TEMMUZA KADAR RUHSAT ALAMAYAN PROJESİNİ YENİLEYECEK
1 Temmuz’da yürürlüğe girecek ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ özellikle henüz projelendirme aşamasındaki müteahhitleri tedirgin etti. Müteahhitler 1 Temmuz’a kadar onay alamadıkları taktirde projelerin yeniden yapılması gerekeceğini söylüyor. Bu da hem maliyetin artması hem de işlerin gecikmesi anlamına geliyor. Bakanlık tarafındaysa ikinci bir erteleme beklenmiyor.

1 Temmuz’a kadar ruhsat almayan yandı

Çevre Bakanlığı tarafından Temmuz ayından itibaren yürülüğe girecek ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ inşaat sektöründe paniğe neden oldu.

Müteahhitler proje, statik hesaplamaları, mimari çizimler gibi işlemlerin 6 ay sürdüğünü, 1 Temmuz’a kadar inşaat ruhsatı alamamaları halinde tüm bu işlemlerin yeni yönetmeliğe göre baştan yapılması gerekeceğini savunuyor. Müteahhitler bunun da inşaatların durması anlamına geleceğini söylüyor.

Ertelenme olmayacak

İtirazlar nedeniyle bu yılın haziran ayı sonuna kadar ertelenen ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ yaklaşık 2 ay sonra yürürlüğe girecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni yönetmeliğin hiçbir şekilde ertelenmeyeceğini söylemesi inşaat sektöründe paniğe yol açtı.

Stüdyo daireler tarihe karışıyor

Yeni yönetmelikle yapılan konut sayısının yarıya düşmesi bekleniyor. 1+0 olarak nitelendirilen stüdyo dairelerin artık yapılmayacağı yönetmelikte en küçük dairenin de 28 metrekare ve 1 oda 1 salondan meydana geleceği açıklandı.

Binaların rengine belediye karar verecek

Yönetmelikle birlikte bina istenen renge de boyanamayacak. Belediyeler, çevredeki yapılara uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek için dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini seçebilecek. Bitmiş yapılar için de söz konusu yetki kullanılabilecek. Ayrıca yola ve yan parsellere mesafe zorunluluğu, arsa payının düşmesine de neden olabilir.

Balkonlar içeri alınabilecek

Sağlık ve eğitim tesisleri, oteller, içinde patlayıcı madde bulundurulan binalar ile yüksek bina ve tesislere zorunlu paratoner konulacak. Balkonlar alçıpanla bağımsız bölüm haline getirebilecek. Ayrıca, teraslara, bahçe hatta havuz yapılabilecek.